Menu Zamknij

WORK SMART 2023

Co charakteryzuje współczesne firmy, które osiągają sukces? Są to takie organizacje, które przede wszystkim skupiają się na swoich pracownikach. Współczesny HR oferuje wiele nowych możliwości zarówno z korzyścią dla pracodawcy, jak i właśnie pracownika. Na tych oraz szeregu innych tematów związanych z rynkiem pracy skupione było wczorajsze spotkanie w Tychach. Confindustria Polonia miała zaszczyt i przyjemność zorganizować konferencję pt. ”WORK SMART: praca, która zmienia się w trudnych czasach” na temat nowych trendów w pracy w Polsce, przyciągania talentów i oceny samopoczucia pracowników w firmie oraz wyzwań, jakie stawia rynek pracy dla firm rozwijających się globalnie.

Ważność spotkania potwierdziła otwartość FCA/Stellantis na ugoszczenie nas w swojej fabryce w Tychach, kultowym miejscu o szczególnym znaczeniu dla włosko-polskiej społeczności. Jak usłyszeliśmy, jest to obecnie jedna z największych fabryk motoryzacyjnych w Europie, zatrudniająca około 2600 osób, istniejąca od 48 lat i produkująca obecnie Jeepa Avengera, samochód roku 2023. Wszystko to nie byłoby możliwe bez znakomitego zarządzania personelem poprzez rozwój dobrych praktyk w zakresie inicjatyw pracowniczych.

Moderatorem konferencji była Aleksandra Leoncewicz, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Mediolanie, która poprowadziła również dyskusję i sesję Q&A, potwierdzając swoją obecnością wysoki poziom współpracy pomiędzy włoskimi i polskimi instytucjami.

Przemówienie otwierające wygłosił Marco Gambini, członek Zarządu naszego Stowarzyszenia, który przekazał pozdrowienia od Zarządu i podziękowania dla wszystkich, a także głos zabrał Jan Drapała - Training & Communication Manager, który nakreślił historię fabryki "Fiata".

Podczas konferencji mieliśmy przyjemność uczestniczyć w trzech panelach dyskusyjnych:

  1. Polska: jak przyciągnąć i zatrzymać talenty. Od Pokolenia X do Corporate WellBeing

W tej części mieliśmy przyjemność wysłuchać specjalistów firm:

  • ASB Poland, Justyna Trochimiuk - Payroll Manager oraz Łukasz Koc - Tax Manager, którzy omówili zmiany w Kodeksie Pracy 2023, a w szczególności kwestie pracy zdalnej i wpływających na nią przepisów podatkowych, a także zawierania umowy o pracę.
  • During Polska, Ewelina Wojas - Administration & Payroll Manager, która poruszyła temat składnia wniosków o pracę zdalną, a także autozapisu w PPK.
  • FCA Poland, Damian Uchyła - Starszy Specjalista ds. HR, wyjaśnił jak skutecznie rekrutować pracowników do produkcji oraz jak wygląda praca w międzynarodowym środowisku.
  • Wardyński i Wspólnicy, Marcin Wujczyk - Partner w kancelarii specjalizujący się w prawie pracy i kadrach, przeanalizował natomiast najnowsze zmiany w kodeksie pracy, koncentrując się na nowych świadczeniach pracowniczych, a szczegółowo na urlopach rodzicielskich.
  • WKB Lawyers, Wioleta Polak - Partner w kancelarii i szef zespołu prawa pracy, która wyjaśniła definicję pracy zdalnej, analizując jej koszty dla pracodawcy.
  • Generali Poland, Dagmara Szadkowska - Dyrektor Zasobów Ludzkich, przeprowadziła dyskusję na temat kierunków kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie najnowszych zmian regulacyjnych, a także przedstawiła wyzwania związane z dyrektywą Unii Europejskiej w sprawie przejrzystości wynagrodzeń.


  1. Nowe trendy w pracy w Polsce: prawo do lepszego życia

Podczas drugiej części zaprezentowali się eksperci:

  • Bosetti Global Consulting, Monika Szeflińska - HR Business Partner, która najpierw przeanalizowała prawidłowy proces onboardingu pracowników, a następnie zilustrowała korzyści płacowe i różnice pokoleniowe między pracownikami.
  • Agencja Orienta Polska, Claudio Mantese - International Manager, który omówił strategie, jakie należy przyjąć, aby przyciągnąć i zaangażować nowe zasoby korporacyjne oraz fakt, iż na te czynniki wpływają różnice międzypokoleniowe.
  • Generali Polska, Magdalena Baczyńska - Dyrektor ds. Szkoleń i Rozwoju skupiła się na oczekiwaniach pracowników i benefitach przyznawanych przez pracodawców w zakresie well-being.
  • FCA Poland , Marek Stolorz - HR Specialist sprawdził, jakie kroki można podjąć i czy wdrożenie programu benefitów przynosi pozytywne efekty w relacji pracownik-pracodawca.


  1. Polska vs. Włochy: wyzwania dla globalnych firm

Ostatni panel charakteryzowały wystąpienia:

  • During Polska, Aleksandra Popanda - Managing Director i Tetiana Hrynchyshyn - Legalisation Manager, które przeanalizowały rynek pracy w Polsce pod kątem stopy bezrobocia i najbardziej poszukiwanych zawodów, pokazując również regulacje prawne i różnice związane z sytuacją zatrudnienia we Włoszech, kończąc na różnicach w wynagrodzeniach między Polską a Włochami.
  • Agencja Orienta Polska, Claudio Mantese, omówił kwestię aktywizacji między Polską a Włochami i dlaczego jest ona konieczna, podkreślając, że zagraniczna siła robocza jest niezbędna dla rynku włosko-polskiego.
  • Kancelaria Wardyński i Wspólnicy, Marcin Wujczyk i Luigi Lai - specjaliści od kontaktów biznesowych między Włochami a Polską, przeanalizowali rynek pracy w Polsce i we Włoszech, koncentrując się na płacy minimalnej, zatrudnianiu kobiet, zakresie ochrony zatrudnienia i wreszcie rodzajach umów o pracę.
  • Generali Poland, Dagmara Szadkowska poruszyła kwestię ewolucji rynku pracy w Polsce po napływie osób z Ukrainy.


Pod koniec spotkania każdy uczestnik miał możliwość zadawania pytań naszym specjalistom podczas końcowej sesji Q&A, która zaangażowała obecnych w wymianę poglądów.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim członkom zespołu Confindustria Polonia, partnerom strategicznym: Generali Poland, PLOH Vending, Senatrans Polska i Rina Poland, którzy zawsze chętnie wpierają nasze działania, partnerowi gold During Polska oraz partnerom silver konferencji: ASB Poland, Bosetti Global Consulting i Orienta Polska, szczególne podziękowania kierujemy również do prelegentów, gospodarza i prowadzącej.

È grazie all’impegno di tutti che speriamo di essere riusciti a creare un’occasione per acquisire nuove informazioni, rinfrescare le conoscenze, ma soprattutto a scambiare pensieri sul mercato del lavoro in Polonia e in Italia.

Ostatnie słowa uznania należą się PLOH Vending, Agencji Tłumaczeń Ustnych PAROLA oraz Restauracji Osteria "Le Botti" za pyszne włoskie przekąski.

Do następnego spotkania!

Podobne wpisy

pl_PL