Menu Zamknij

Wizyta Wicepremiera Jarosława Gowina w Rzymie

W dniach 14-15 lipca 2021r. we Włoszech odbyła się wizyta wicepremiera RP Jarosława Gowina wraz z sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz pełnomocnikiem Rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorzem Piechowiakiem.

Podczas dwudniowego pobytu odbyło się wiele spotkań na najwyższych szczeblach politycznych i instytucjonalnych. Wicepremier Gowin spotkał się m.in. z:

  • Marią Elisabetta Casellati, przewodniczącą Senatu, zajmującą trzecią najważniejszą pozycję w państwie, a tym samym zaznaczył: “Włochy są dla nas ważnym partnerem w debacie na temat przyszłości UE. Razem opowiadamy się za silnym głosem parlamentów krajowych, jako demokratycznego głosu obywateli”;
  • Luigi Di Maio, minister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej. Wicepremier Gowin potwierdził: “Polskę i Włochy łączą silne więzi historyczne i gospodarcze. Ale potrzebujemy ściślejszej współpracy między naszymi krajami, zarówno dwustronnej, jak i na szczeblu europejskim”;
  • Giancarlo Giorgetti, minister rozwoju gospodarczego, z którym rozmawiał o napływających funduszach, Strategii Autonomicznej UE, rozwoju przemysłu farmaceutycznego oraz wykorzystaniu potencjału instrumentu IPCEI przy usuwaniu barier w dostępie do jednolitego rynku;
  • Raffaele Pagnozzi, sekretarzem generalnym Europejskiego Komitetu Olimpijskiego, oraz Rafałem Szlachtem z Polskiej Organizacji Turystycznej. Tematem dyskusji były Igrzyska Europejskie, które mają odbyć się w 2023 roku w Krakowie.

Na koniec wicepremier Gowin zaszczycił Confindustrię spotkaniem z dr Stefano Panem, delegowanym przez prezesa Bonomi, w obecności delegacji polskich przedsiębiorców oraz Krzysztofa Dryndy, Prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, odpowiednika ICE w Polsce. Podczas spotkania z prezydentem Panem, wicepremier zwrócił uwagę, że Polska gospodarka w 2021 r. zanotowała wzrost szacowany na 4,8%, a prognoza na przyszły rok przewiduje wzrost PKB o 5,2%. Polska wprowadziła również pakiet wsparcia dla inwestorów zagranicznych, zawierający oprócz korzyści oferowanych przez SSE – Specjalne Strefy Ekonomiczne, subsydiowanie podatków i zachęty regionalne. Rząd uruchomił nowy plan polityki przemysłowej, obejmujący 17 sektorów priorytetowych, w tym aeronautykę, motoryzację i biotechnologię, w konsekwencji jest zainteresowany znalezieniem strategicznych partnerów. Prezes PAIH, zapewniając o wsparciu dla włoskich inwestorów, zapowiedział, że jesienią przyszłego roku zorganizuje misję polskich przedsiębiorców do Włoch.

Prezes Pan przedstawił również przegląd strategii obranej przez Confindustrię i podkreślił znaczenie, jakie polski partner ma dla Włoch. W Polsce działa ponad 2700 włoskich firm, a polsko-włoskie obroty towarowe w 2020 roku wyniosły ponad 21 miliardów euro. Również z tego powodu pod koniec roku 2019 Confindustria zdecydowała się na otwarcie swojego przedstawicielstwa w Polsce.

Podczas spotkań podkreślono dobre relacje z polską Konfederacją Lewiatan, stanowiącą część Businesseurope. System Confindustria wyraził swoją gotowość wsparcia przedsiębiorców, zaproponował również, biorąc pod uwagę wciąż niepewną sytuację pandemii, organizację działań na naszej platformie GO. Byłaby to okazja do przeprowadzenia serii spotkań biznesowych pomiędzy firmami dwóch krajów.

Szczególnie proaktywna atmosfera spotkań była konsekwencją doskonałej pracy przygotowawczej, wykonanej przez przedstawicielstwa operacyjne obu ambasad.

W związku z tym dr Amati, ambasador Włoch w Warszawie, zaznaczył: “Wizyta w Rzymie Wicepremiera Gowina oraz odbyte spotkania w przeddzień zatwierdzenia polskiego Narodowego Planu Odbudowy, otwierają nowe perspektywy współpracy gospodarczej między Polską, a Włochami. Wspólne interesy w zakresie “zielonej” transformacji oraz w sektorach farmaceutycznym, kosmicznym i cyfryzacji, będą kluczowymi kwestiami w dialogu pomiędzy rządami, przedsiębiorstwami i stowarzyszeniami przemysłowymi obu krajów.

Dr Agnieszka Hoppen-Klikowicz, radca ministerialny Ambasady RP w Rzymie dodała: “Włochy są ważnym partnerem gospodarczym Polski, a jednocześnie trzecią co do wielkości gospodarką w Unii Europejskiej i strefie euro. Wolumen polsko-włoskiej wymiany handlowej w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. wzrósł o 34%. Dobra dynamika wzrostu we wzajemnych relacjach handlowych nie wyczerpuje jednak potencjału i możliwości współpracy włosko-polskiej. Polska wybrała szereg sektorów strategicznych dla rozwoju gospodarki i staje się centrum rewolucji elektronicznej, stwarzając możliwości dla włoskich firm, zainteresowanych rozwojem motoryzacji nowej generacji. Mamy nadzieję, że wizyta przyczyni się do dalszego wzmocnienia włosko-polskiej współpracy w dziedzinie gospodarczej”.

Jako Confindustria Polonia możemy potwierdzić, że to dwudniowe wydarzenie doskonale wpisuje się w naszą misję propagowania współpracy, współdziałania i rozwoju Polski oraz Włoch, których relacje z roku na rok są coraz silniejsze.

Podobne wpisy

pl_PL