Menu Zamknij

Green Pass i Profil Zaufany – co trzeba wiedzieć?

W tych dniach coraz więcej mówi się o dokumentach dotyczących GREEN PASS UE COVID-19, PROFILU ZAUFANEGO i numeru PESEL.

W tym miesiącu i w następnych kilku miesiącach będzie coraz większa potrzeba posiadania tych dokumentów, aby móc spokojnie podróżować w granicach Unii Europejskiej z nadzieją i pragnieniem powrotu do „normalności”.

Z tego powodu Confindustria Polonia udostępnia swoim członkom oraz wszystkim, którzy tego potrzebują, kilka przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania Green Pass UE.

Szczepienia w Polsce

 Dotychczas w Polsce dostarczono łącznie 33 013 670 dawek, a łączna liczba podań szczepionek wyniosła 26 665 528. Możemy więc powiedzieć, że kampania szczepień nadal postępuje dzięki zaangażowaniu i uwadze firm, które prowadzą kampanie szczepień wewnętrznie, jak nasz członek Zannini Poland.

Kolejna ważna wiadomość pochodzi od władz polskich, które poinformowały, że plan szczepień przeciwko COVID-19 zostaje rozszerzony, na takich samych warunkach jak dla obywateli polskich, dla wszystkich cudzoziemców posiadających prawo pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Szczegółowe informacje na temat planu szczepień dostępne są na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie (obecnie tylko w języku polskim).

Specjalnie dla cudzoziemców, którzy nie posiadają numeru PESEL, uruchomiona została całodobowa infolinia 989 lub +48 22 62 62 989 (infolinia odpowiada również w języku angielskim, ukraińskim i rosyjskim).

Unijny certyfikat Covid

 Unijny Certyfikat COVID (UCC) to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwi bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to nie jest dokument podróży, nie zastąpi paszportu czy dowodu osobistego. Posiadanie go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru, czy na prom

Unijny Certyfikat COVID (nazywany również paszportem covid) z Kodem QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta, a także w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel

, jednak aby skorzystać z aplikacji UCC w mObywatelu należy posiadać polskie obywatelstwo oraz ważny dowód osobisty.

Możesz też go otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po szczepieniu. Jeśli jesteś ozdrowieńcem lub wynik Twojego testu na obecność koronawirusa jest negatywny, to możesz też poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Obcokrajowcy lub osoby bez ważnego dowodu osobistego mogą poprosić o wydruk certyfikatu swojego lekarza POZ. Jeśli mają nadany numer PESEL i korzystają z „Profilu Zaufanego” mogą pobrać certyfikat korzystając z mojeIPK / IKP (https://pacjent.gov.pl).

Jak założyć Profil Zaufany?

 „Zaufany profil” można utworzyć na dwa sposoby:

  1. Serwis Profilu Zaufanego( (https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany):
  • załóż konto w serwisie pz.gov.pl,
  • znajdź punkt potwierdzający – miejsce, gdzie osobiście potwierdzisz Profil Zaufany za pomocą dowodu osobistego lub paszportu, np.: banki, urzędy – również za granicą.
  • potwierdź Profil Zaufany w punkcie potwierdzającym,
  • jeśli posiadasz kwalifikowany podpis elektroniczny, Profil możesz potwierdzić tym podpisem.
  1. Internetowe konto bankowe(https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp )

Profil Zaufany załóż przez konto w twoim banku (T-Mobile usługi bankowe, platforma Envelo.pl, ING, Inteligo, Millennium, Banku Pekao, PKO BP, Santander, mBank, Alior Bank).

Nie musisz już nic potwierdzać, bank sam przekaże twoje dane do serwisu http://pz.gov.pl .

Sposób uzyskania „Profilu Zaufanego” przez obywateli zagranicznych

Warunkiem założenia profilu zaufanego jest posiadanie polskiego numeru PESEL (numer z polskiego systemu ewidencji ludności), który jest wymagany do złożenia i potwierdzenia wniosku, lub posiadanie ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały mogą się zarejestrować i otrzymać numer PESEL.

Jeśli nie mogą się zarejestrować (nie spełniają wymogów rejestracji w Polsce), muszą złożyć wniosek.

W uzasadnieniu wniosku zawarto podstawę prawną lub np. urzędowy wymóg, który wymaga podania numeru PESEL (np. przesyłanie sprawozdań finansowych firmy w formie elektronicznej).

Gdzie otrzymać Pesel?

  • w urzędzie gminy właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania (gdzie znajdujesz się lub chcesz się zarejestrować);
  • w urzędzie gminy, w której ma siedzibę Twój pracodawca – jeśli nie możesz się zarejestrować;
  • w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście w stolicy Warszawy (ul. Nowogrodzka 43) – jeśli nie pracujesz lub Twój pracodawca ma siedzibę poza granicami Polski.

 

Źródło: https://csi.uksw.edu.pl/uslugi/praca-zdalna/zalozenie-profilu-zaufanego

Podobne wpisy

pl_PL