Menu Zamknij

Porównanie produkcji przemysłowej Polska - Włochy

Niepewność spowodowana konfliktem sprawia, że gospodarka włoska jest niezwykle wrażliwa na zmienne tendencje gospodarcze, co znajduje odzwierciedlenie w gwałtownie spadających wynikach przemysłu na początku 2022 roku. Analiza Centro Studi Confindustria wskazuje na spadek wydajności o -1,4% w maju, głównie z powodu rosnących kosztów energii i napięć związanych z sytuacją na Ukrainie.

 

Według Centro Studi, w najbliższej przyszłości sytuacja pozostanie negatywna, a w drugim kwartale 2022 roku negatywne warunki międzynarodowe nadal będą wpływać na włoską produkcję przemysłową. Wskaźniki mierzące zaufanie do firm produkcyjnych również odnotowują spadek.

 

Wydajność przemysłu w Polsce wykazuje zdecydowanie przeciwne tendencje. W marcu 2022 r. wzrost o 17,4% świadczy o sile polskiego przemysłu i podkreśla jego odporność na negatywne bodźce zewnętrzne. Ponadto, wydajność wzrosła również w ujęciu miesięcznym (+ 2% w porównaniu z lutym), wykazując wyraźną różnicę między wynikami Polski, a średnią dla strefy euro (-1,8% w marcu w ujęciu miesięcznym). W całej Unii Europejskiej wzrost w ujęciu rocznym utrzymał się na poziomie nieco powyżej 0,7%.

 

Wzrost wydajności w przemyśle polskim w kwietniu wyniósł +8,5% i choć wykazał wyraźny spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem (z tych samych powodów, które wpływają na obniżenie danych z Włoch), nadal pozostaje znacznie powyżej średniej innych krajów europejskich.

 

Polska również skorzystała na szczególnie wysokim poziomie produkcji w drugiej połowie 2021 roku. Wzrost PKB w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku wyniósł 9,1% rok do roku, co oznacza, że wartości na rok bieżący wyniosą 5% wzrostu, zgodnie z najnowszymi informacjami Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

 

Źródła:

  • https://www.confindustria.it/home/centro-studi/temi-di-ricerca/congiuntura-e-previsioni/tutti/dettaglio/indagine-rapida-produzione-industriale-Italia-maggio-2022
  • https://tradingeconomics.com/poland/industrial-production
  • Produzione dei principali prodotti industriali in gennaio 2021, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2022

Podobne wpisy

pl_PL